Életmód

Egészséges életmód 

napjainkban

Szüleinktől, nagyszüleinktől gyakran halljuk, hogy mennyit változott a világ az utóbbi évtizedekben.

Szüleink gyermekkorában még nem volt elterjedt a televízió, telefon, számítógép és a háztartási eszközök többsége. A mai ember számára ezen tárgyak használata már természetes.Ez hatalmas életmód változást eredményezett, mely főleg a technikai eszközök használatában, táplálkozási és mozgási szokásainkban figyelhető meg. Ahogy bizonyos szempontból életünk egyszerűbb lett más szempontból a negatív hatások erősödtek fel. A fizikai tétlenség, mozgásszegény életmód az elhízás sok egészségügyi probléma okozója. A betegségek kezelése mellett fontos lehet az egészséges életmód népszerűsítése. Ez a mozgási aktivitás növelésén túl a helyes táplálkozási szokások kialakítását is jellemzi. Mindkettőre érdemes már gyermekkorban figyelni hiszen ha a helyes szokások ekkor rögzülnek, akkor felnőtt korra már nagyobb eséllyel válnak természetessé. Ilyenkor tanuljuk meg a helyes ételválasztást, étkezési rutint, ezért fontos a táplálkozási minta és magatartás, amit a felnőttektől látnak a gyerekek. Az egészséges életmód meghatározó része hogy mit, mikor, hogyan eszünk. El kellene hagynunk a magyar ételekre jellemző túl sok húst, zsírt, kalóriát. Rossz szokás az is, hogy reggel szinte semmit, este viszont túl sokat eszünk. Elengedhetetlen a vitaminokat tartalmazó zöldségek és gyümölcsök, rostokban gazdag élelmiszerek fogyasztása. Fontos a megfelelő mennyiségű folyadék (naponta minimum ½-2 liter). A rendszeres mozgás is az egészséges életmód egyik meghatározója: ezáltal karbantartjuk, erősítjük izmainkat, lazítjuk ízületeinket. Belső szerveink állapotára is kihat a testedzés, javítva az életminőséget, közérzetünket. A mozgásszegény életmód következménye például az elhízás, a magas vérnyomás és a cukorbetegség. Az úszás hatásai az egyik legpozitívabbak az összes sportág közül, hiszen megmozgatja a test összes belső izmát, gyorsítja az anyagcserét és növeli a szövetek és sejtek oxigén ellátását. Úszás során nyúlnak az izmok, a gerincnek is stabilitást biztosít. Nem terheli az ízületeket és minden korosztálynak ajánlott. Amit még nagyon fontos megemlíteni az az, hogy mindenkinek szüksége van elegendő alvásra. Ez valakinek 6 óra, másnak akár 10 óra is lehet. Azt gondolom, hogy egészségesen élni nehéz, de mindenképpen megéri.

Kaszás Panna


8 óra munka?

Egyre több gyerek érzi úgy, hogy fáradt, stresszes, túlterhelt. Panaszkodnak, hogy mennyi dolguk, feladatuk van, sűrűn idegesek és ingerlékenyebbek is. Sokan azt gondolják, hogy csak hisztiznek, túl reagálják a dolgot, hiszen nekik is mennyi dolguk volt mégis túlélték, de ha igazat is adnak a gyereknek, nagyon kevesen vannak akik tesznek is ez ügyben. Adódik a kérdés: mi is az igazság és mit tehetünk?

"A kevesebb több" halljuk sokszor a mondást. Mint annyi másra, erre a helyzetre is igaz. Mind az orvostudomány, mind a pszichológia kutatásai és felmérései is azt mutatják, hogy napi kevesebb órával jobb eredményt lehet, lehetne elérni. Ehhez képest Magyarországon egy átlagos gimnazistának napi 6-8 órája van és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) felmérései szerint heti 6,2 órát töltenek házifeladat írással; már ebből is látszik mennyi idejüket elveszi a tanulás de sokak még így sem látják milyen irreálisak a gyerekekkel szembeni elvárások. Pedig ha csak egy kicsit megnézzük egy átlagos tizenéves órarendjét máris látszik mennyi is az a "napi pár óra" iskola.

Kezdjük rögtön az elején: azoknak a gyerekeknek akik messzebb laknak az iskolátol már maga a bejárás is rengeteg idő lehet, akár 1-1,5 óra is ami oda-vissza 2-3 óra is, így most (az egész naphoz) képest 22 óránál tartunk. Mint már korábban említettem az átlag óraszám 6-8 körül van, úgyhogy most héttel fogunk számolni, az már csak 15 óra. Akkor számoljuk bele a külön órákat is: nem titok, hogy sok gyerek idejét veszi el a sport, vagy valamilyen szakkör, fakultáció, és ezeket nem csak a szülők támogatják de vannak olyan iskolák is ahol szorgalmazzák, vagy akár kötelezővé is teszik. Ilyen iskola például az AKG is. Félreértés ne essék, szerintem nagyon hasznos a sport, és természetesen az egyéb különórák is, de az időveszteség miatt ezeket is hozzá írom a listához. Vegyük az AKG-t példaként, ahol kötelező felvenni egy sport- és alkotókört is, előbbiből heti 2x45 perc kötelező, míg az utóbbiból szimplán 45 perc. Ha ezt nem úgy tekintjük mintha lennének az adott gyereknek mozgalmas és kevésbé mozgalmas napjai, hanem napi szinten lebontjuk, akkor a különórák nagyjából 20 percet vesznek igénybe minden nap, (pedig sokan többet teljesítenek a kötelezőnél) és ezzel együtt 14 óra 40 percre csökken a keretünk, és ekkor jön a következő pont. Ahogy már mondtam, a házifeladatok átlagosan heti 6,2 órát ölel fel, ami (kerekítve) napi 1 órát jelent, ami ugye azt jelenti, hogy már csak 13 óránk és 40 percünk maradt, ebből viszont még le kell vonni az emberi szükségleteinkre szánt időt is, mint például a reggeli és esti mosakodás, készülédés. Vonjunk le ezért napi egy órát (fél-fél óra), és még ott vannak az iskolán kívül eső étkezések, ez a kettő együtt kényelmesen nagyjából egy órát vesz igénybe, most tartunk 11 óra 40 percnél. A legtöbb gyerek továbbá végez otthon házimunkát is, ez lehet kevesebb időt igénybe vevő munka is, mint mondjuk levinni a szemetet, de akár 1 órás is, például a kutyasétáltatás vagy a bevásárlás. Figyelembe véve, hogy nem minden munka tart ugyanolyan sokáig, és, hogy nem feltétlenül naponta vannak, vonjunk le érte 20-30 percet, a maradék nagyjából negyed óra pedig bőven elmegy a tevékenységek közti szünettel, vagy példaként a különórára való utazással. Most 11 óránk van de ebből természetesen elmegy még az alvás. Egy tizenéves gyereknek napi 9 óra alvásra lenne szüksége, tehát az egész napból nem marad csak két óra. Ebben a két órában van ideje pihenni, moziba, vagy színházba menni, szórakozni, gyereknek lenni.
Ez a két óra édes kevés. Ezért az átlagos gimis "lecsipeget" egy-két feladatából, ami persze sok minden lehet, a házimunka, vagy a tanulás is, de mégis a "legnépszerűbb" az alvás. Rengeteg gyerek van aki veszélyesen keveset alszik, ami nagyon káros az egészségükre, és persze folyton kimerültek lesznek, nem tudnak rendesen koncentrálni, amitől lassabban végzik a feladataikat és még több idő kell majd hozzá, így egyre kevesebbet és kevesebbet alszanak. Ez az ördögi kör csak rosszul végződhet, a legáltalánosabb következmény a depresszió és az idegösszeroppanás.
Tehát ha mindezek alapján, az Ön gyermeke is egy vagy a túlterhelt diákok közül, akkor semmiképpen ne higyje, hogy csak életképtelen és lusta, hiszen mikor azt mondják, hogy más dolga sincs mint iskolába járni akkor erősen tévednek. Szülőknek, tanároknak stb. azt tanácsolom, hogy gondolják át milyen ennyi mindent gyerekként elvégezni, mikor ebben a korban az lenne a feladatuk, hogy megismerjék önmagukat, tapasztalatokat gyűjtsenek, és persze önfeledten éljenek.

Nyáry Liza

Tippek a túlterheltség ellen

Ha sokszor érzi magát fáradtnak, túlterheltnek, de elhatározta, hogy tesz ellene, akkor olvasson csak tovább, ezeknek a tippeknek köszönhetően remélhetőleg Ön is képes lesz a folyamatos stressz nélkül élni.

Először is fontos felismernünk a tüneteket:

1. Mély, nyomasztó gondolatokban való elmélyedés

2. Erőteljes, negatív érzelmek

3. Álmatlanság, vagy aluszékonyság

4. Sírás, túlságosan erős érzelmek

5. Ítélőképesség elvesztése

6. Nemtörődömség

7. Feszültség, idegesség

8. "Semmire nincs időm" érzése, állandó rohanás

Ezek közül a "tünetek" közül több is igaz az életére? Ezesetben érdemes változtatni az életmódunkon, különben súlyos következményei is lehetnek, mint például a depresszió vagy az idegösszeomlás.

Íme, a megoldási lehetőségek:

1. Külső életkörülmények megváltoztatása: Ha például az autózás és a dugó okozza a feszültséget érdemes megfontolni a tömegközlekedést.

2. Helyes táplálkozás: A stressz ellen sokat tud többek között segíteni ha megfelelő vitaminokat szedünk, valamint a rendszeres étkezkés kiegyensúlyozottá tesz minket.

3. Autogén tréning: Ezt a féle tornát profiktól tudjuk megtanulni, és segít a szívverés és légzés normalizálásában

4. Ártalmas szokások abbahagyása: A cigi vagy az alkohol sokat ronthat lelki és fizikai állapotunkon, így érdemes mérsékelni vagy abbahagyni

5. Szauna: Rendszeres szaunázással könnyedén megelőzheti a stressz kialakulását, ugyanis a hideg-meleg edzi a szívet, csökkenti a vérnyomást, és javítja a test vérellátását.

6. Testmozgás: Nem titok, hogy a testmozgás mennyit javít az életmódunkon, így aztán ezt is csak ajánlani tudom

Itt bővebben is olvashatsz a témában:

Nyáry Liza

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el